28 07 2010

Sigarayı Bırakmak İçin

Bırakmak için öncelikle irade gerekiyor. Bırakma eğitimleri, afişler, nikotin bantları, azaltma vs. hepsi hikaye. Sigara içen arkadaşları rahat bırakmak, aşağılamamak gerek. Sigara içmeyenlerin -ben de içmiyorum- bu davranışlarını hep "ukalalık" olarak karşılamışımdır. Kimsenin zevklerine müdahale etmemek lazım.

Sigara içen arkadaşlara benim kişisel tavsiyem:

+ Piyasadaki hiçbir propagandaya aldanmayın. Hepsi para tuzağı.
+ Azaltarak bırakma olayı da hikaye. Kesin bir irade ile "bir anda" bırakmalısınız ve bir daha içmemelisiniz.
+ Sigara bırakma eylemlerinde en büyük yanlış: "Bıraktım, içmeyeceğim, canım çekmiyor vs." gibi söylemler. Hiç düşünmeyin. Bu bir zorunlu eylem değildir. Yemek, içmek, uyumak, sevişmek gibi. Bu zevk meselesidir. Bir zevkten de vazgeçmek irade gerektirir. Yapmıyorsanız yapmıyorsunuzdur. Unutmalısınız onu tamamen.
+ Herşeyden önce şunu düşünün: "Neden sigara içiyorum?" Faydası, zararı vs. klasik muhabbetlerdir. Önemli olan onun hayatınızdaki yeri. Neyi ifade ediyor sizin için. Gerçekten sevdiğinizden emin olmadığınızı görürsünüz.
+ Olayın mali ve sağlık yönünü tartışmak fafa-fiso'dur. Bunları düşünüp tartıştıkça kopmanız zorlaşır.
+ Benim tiryakilikte gördüğüm en önemli sorun: sigarayı bir "mit" haline getirmek, efsanaleştirmek. İçmeyenlerde bile bu gözlemlenebilir. Bırakma tartışmaları da bunun bir parçası. Böylece tiryakiler çok acı çekilen ama bundan garip de bir haz duyulan platonik bir aşkın parçası oluyorlar. Buradaki sayfalar süren tartışma da bu aşkın bir dışavurumu gibi. Bu durumda nasıl kopabilirsiniz ki? Önemli olan onun sizin için hayattaki zevklerden biri olduğunu kabul etmek ve vazgeçmeye karar vermek.

Bütün bunlara rağmen yine de sigarayı bırakamıyorsanız size eski bir tiryaki olarak tavsiyem şu: sigarayı bırakın ve pipoya başlayın! Bugüne kadar denemediğinize ve sigaraya yaptığınız hamallığa pişman olacaksınız. Bunun yanında içe çekilmemesi, zahmeti, bir pipo'nun her içimden sonra 7 gün dinlendirilmesi ve her ortamda içilemeyişi de zamanla alışkanlığınız daha da seyrekleştiren kısa molalara dönüştürecek. Sonra da bir bakmışsınız üşengeç bir adam olarak tütün ile ilginiz kalmamış Hadi bakalım.

zoque netten ALINTIDIR:

87
0
0
Yorum Yaz