13 11 2008

sigara

4 sigara dumanı 10 sigaraya bedel!

Sigara, içerdiği 4000 farklı zehir barındıran sigara, insanlar için terör, trafik kazaları, doğal afetlerden daha öldürücü bir etkendir...

İnsanların çoğu bunun bilincinde olmasına rağmen hala sigara içmeye devam etmektedir. Günümüzde sigaraya başlama yaşı 10-12�ye inmiştir. Sigara içen kadar, sigara dumanına maruz kalanları da olumsuz yönde etkilemektedir.
İstanbul Özel Hizmet Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Güldehan Akbaş �sigaranın zararları ve pasif içicilik� hakkında şu bilgileri verdi:

Sigara içindeki Polonyum (kanserojen), Radon (radyasyon), Metanol (füze yakıtı), Kadmiyum(akü metali), Bütan(tüp gazı), Toluen (Tiner), DDT (böcek öldürücü), arsenik, hidrojen, siyanür, karbonmonoksit, nikotin ve diğer toksik pek çok madde nedeniyle insan vücuduna geri dönüşümü olmayan büyük hasarlar vermektedir. İçerdiği bağımlılık yapan nikotin maddesi akciğerlerde katran oluşumuna sebep olmaktadır.

Kanserden ölümlerin başlıca nedeni sigara

Tüm kanserlerden ölümlerin %30 undan, akciğer kanserlerinin %90�nından sigara sorumludur. Akciğer, yemek borusu, ağız içi, burun, boğaz, gırtlak, pankreas, böbrek, mesane, meme, rahim ağzı, karaciğer kanserlerinde en büyük etkenlerden biri sigaradır.
sigara dumanına maruz kalanları da çok etkiliyor.

Bağışıklık sistemini baskılayıp sık solunum yolu enfeksiyonu, solunum yollarında ilerleyici hasarlama ve sonuçta bronşit, arfizem, astım gibi solunum yetmezliği ve ölüme ***üren kronik solunum sistemi hastalıklarına yol açmaktadır. Sigara kalp damar sisteminde tıkayıcı lezyonlar, kalp krizi, ayak ve bacakta gangrenler gibi dolaşımda tıkanma sorununun başlıca nedenidir. Ayrıca katarakt, diyabet ve tat koku alma duyularında zayıflamaya da neden olmaktadır.

Sağlıklı çocuk sahibi olmak için sigarayı bırakın

Erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlık, kadınlarda ise erken menepoz ve kısırlığa yol açan sigara ayrıca premature doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek gibi anne adayı ve yenidoğan bebeğin hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir.

4 saat sigara dumanına maruz kalmanın bedeli 10 sigara

Sigara dumanının zararları çok fazladır. Sadece içen değil içenin yanında duran kişide hem yanan tütünün hem de sigara içen kişinin çıkardığı dumanı solur. Pasif içiciler yaklaşık 3700 çeşit kimyasal maddeden zarar görmektedir. Ve sigara içenlerde görülen hastalıkların hepsi pasif içicilerde de görülmektedir. Sigara içmediği halde sigara içenlerle aynı ortamda 4 saat kalan kişi yaklaşık 10 adet sigara içmiş gibi olmaktadır. Gene pasif içicilerde akciğer kanseri riski içmeyenlerden 1.5 kat fazladır.

Sigara içen babanın çocuğunda kanser önleme geni bulunmuyor

Çocuk kanserlerinin %15�inde sigaranın rolü vardır. Babanın sigara alışkanlığından dolayı kanser önleyici genden yoksun çocuklarda her türlü kanser diğerlerinden daha sık görülmektedir. Çocuklar için risk daha fazladır. Çünkü çocukların akciğerleri tam gelişmemiştir. Çocuklar yetişkinlerden daha sık nefes alıp verirler ve sigara dumanına daha fazla maruz kalırlar, bu çocuklarda üst solunum yolu infeksiyonları, bronşit ve astım sık görülür.

32
0
0
Yorum Yaz